Open Menu
Open Menu

Photo credit: FACEBOOK/TEAM SINGAPORE

Team Singapore’s results at the Tokyo 2020 Olympics so far

23 Singaporean athletes are giving it their all at the Olympics. Here are the latest results.

Naren Sankar

Nostalgic man, never giving up. Loves cartoons.


Published: 4 August 2021, 9:00 AM

The Singapore Olympic contingent is made up of 23 athletes participating in swimming, sailing, gymnastics, fencing, shooting, table tennis, diving, athletics, and badminton.

Here are the results for each of the athlete so far:

Joan Poh - Rowing

Rower Joan Poh, who is a full-time nurse, finished sixth of six in Heat 2 of the Women’s Single Sculls with a timing of 8:31.12 on her Olympic Games debut on Jul 23.

A day later in the Women’s Single Sculls Repechage 1, she finished fourth, with a timing of 8.40.06. The result meant that she bowed out of medal contention, but still moved on to the Semi-Final E/F, which is for ranking classification.

She finished third in the Women’s Single Sculls Semi-Final E/F 2 on Jul 25 with a timing of 8:47.77, and competed in the Final-E on Jul 30.

In the Final-E, she placed fourth out of six competitors with a timing of 8:21.23. She finished 28th out of 32 competitors overall and with this competition, is done with this Olympics.

Kiria Tikanah - Fencing

Fencer Kiria Tikanah, ranked 207th in the world, defeated Hong Kong’s Coco Lin, ranked 90th, in the Women’s Épée Individual Table of 64 by a score of 15-11 on Jul 24.

However, she bowed out of the Tokyo Olympics later in the day after losing 10-15 to Romania’s Ana Maria Popescu, ranked 1st in the world, in the Table of 32.

It was an admirable effort in her Olympic debut.

Amita Berthier - Fencing

On her Olympic debut, Fencer Amita Berthier lost to USA’s Lee Kiefer 4-15 in the Women’s Foil Individual Table of 32 on Jul 25. The USA athlete is ranked 5th in the world and is seven years older than Amita, who is ranked 60th in the world. The result meant she bowed out of the Tokyo Olympics.

Adele Tan - Shooting

Shooter Adele Tan finished 21st out of 50 in the 10m air rifle Women’s Qualification event, with a score of 625.3 on Jul 24.

The result meant she bowed out of the Tokyo Olympics.

Clarence Chew - Table Tennis

Paddler Clarence Chew, ranked 186th in the world, beat Senegal’s Ibrahima Diaw, ranked 71st, by a score of 4-2 (11-4, 4-11, 11-3, 13-11, 3-11, 12-10) in the first round of the Table Tennis Men’s Singles on Jul 24.

He lost to Austria’s Daniel Habesohn, ranked 44th in the world, by a score of 1-4 (7-11, 9-11, 8-11, 11-6, 10-12) in the second round of the Table Tennis Men’s Singles a day later, sending him out of the Olympics.

Yu Mengyu - Table Tennis

Paddler Yu Mengyu ranked 47th in the world, beat Portugal’s Shao Jieni, ranked 63rd in the world, by a score of 4-0 (11-3, 11-2, 11-8, 11-9) in the Table Tennis Women’s Singles Round 2 on Jul 25.

She upset the odds once again two days later, defeating Taipei’s Cheng I-Ching, ranked 8th, 4-0 (11-5, 11-9, 12-10, 11-6) in the third round.

In the Round of 16, she defeated USA’s Liu Juan, ranked 449th, by a score of 4-2 (11-9, 11-9, 11-9, 8-11, 6-11, 11-8).

In the Quarter-Final on Jul 28, she beat Japan’s Kasumi Ishikawa, ranked 10th, 4-1 (8-11, 11-5, 14-12, 11-6, 11-2) to advance into the Semi-Finals on Jul 29.

Unfortunately, Mengyu was not able to repeat her feats of upsetting the odds as she lost China’s world number 1 Chen Meng 0-4 (6-11, 8-11, 7-11, 6-11). In the bronze medal playoff, she lost to Japan’s Mima Ito, ranked 2nd in the world, 1-4 (11-6, 8-11, 7-11, 7-11, 6-11).

In the Women’s Team event, Mengyu, together with Feng Tianwei and Lin Ye, overcame France 3-0 in the Round of 16 on Aug 2. The team lost to top-seed China in the Quarterfinals 3-0 a day later.

Feng Tianwei - Table Tennis

Paddler Feng Tianwei, ranked 9th in the world, beat Spain’s Maria Xiao, ranked 72nd, 4-1 (8-11, 12-10, 11-5, 11-2, 11-4) at the third round Women’s Singles on Jul 26, moving on to the Women’s Singles Round of 16 the next day.

Here, she suffered a 1-4 (11-13, 7-11, 9-11, 11-8, 8-11) loss at the hands of Germany’s Han Ying, ranked 22nd in the world. Han Ying was part of the German team that claimed a silver medal at the Rio Games five years ago.

In the Women’s Team event, Tianwei, together with Yu Mengyu and Lin Ye, overcame France 3-0 in the Round of 16 on Aug 2. The team lost to top-seed China in the Quarterfinals 3-0 a day later.

Lin Ye - Table Tennis

In the Women’s Team event, Lin Ye, together with Yu Mengyu and Feng Tianwei, overcame France 3-0 in the Round of 16 on Aug 2.

The team lost to top-seed China in the Quarterfinals 3-0 a day later.

Loh Kean Yew - Badminton

Shuttler Loh Kean Yew, ranked 42nd, beat Aram Mahmoud, ranked 172, 2-0 (21-15, 21-12) in the first round-robin Badminton Men’s Singles match on Jul 26.

Two days later, he lost to Indonesia’s Jonatan Christie, ranked 7th, by a score of 1-2 (20-22, 21-13, 18-21), which sent him out of the Tokyo Games.

Yeo Jia Min - Badminton

Shuttler Yeo Jia Min, ranked 30th in the world, beat Mexico’s Haramara Gaitan, ranked 92nd, 2-0 (21-7, 21-10) in the first round-robin Badminton Women’s Singles match on Jul 27.

However, she was eliminated from the Tokyo Games after falling to a 0-2 (13-21, 14-21) defeat against Korea’s Kim Ga-eun, who is ranked 18th in the world the next day.

Ryan Lo - Sailing

After 10 races, sailor Ryan Lo accumulated 158 net points and ranks 21st out of 35 in the Men’s One Person Dinghy Laser event. He did not advance to the medal race.

Amanda Ng - Sailing

Amanda Ng is ranked 26th in the Windsurfer RS:X event after 12 races, with 260 net points. With that, the Tokyo Olympics for her is over.

This is Amanda Ng’s second time at the Olympics, having competed in the 2016 edition of the Games in Rio de Janeiro, where she placed 20th in the Women’s 470 event together with Jovina Choo.

Kimberly Min Lim and Rui Qi Cecilia Low - Sailing

Sailors Kimberly Min Lim and Rui Qi Cecilia Low finished 9th among 21 teams after 12 races in the Sailing Women’s Skiff 49er event with 97 net points and made the cut for the medal race. The duo had been in 13th spot after nine races.

The duo finished 10th overall in the medal race, with 117 net points overall.

This is the first Olympic Games for the duo, who earned Singapore a place at the Olympics after they came in 15th at the Hyundai 49er, 49erFX and Nacra 17 World Championships in 2019.

Quah Zheng Wen - Swimming

Swimmer Quah Zheng Wen finished third in the Men’s 100m Backstroke – Heat 3 on Jul 25 with a timing of 53.94 and missed the cut for the 100m Backstroke Semi-Final.

Unfortunately, he failed to make the Semi-Final of the 200m Men’s Butterfly, a day later, where he finished 22nd out of 38 swimmers with a timing of 1:56.42 in the heats.

In the 100m Men’s Butterfly Heat on Jul 29, Quah Zheng Wen finished fourth in Heat 4 with a timing of 52.39. He placed 34th out of 55 participating swimmers overall, which eliminated him from the Games.

Joseph Schooling - Swimming

Swimmer Joseph Schooling competed in the Men’s 100m Freestyle Heat on Jul 27 and finished with a timing of 49.84. He failed to qualify for 100m Freestyle Semi-Finals, after finishing 39th out of 70.

In the 100m Men’s Butterfly Heat on Jul 29, Joseph Schooling finished last in Heat 5 with a timing of 53.12, placing him at 44th out of 55 participating swimmers, vanquishing any hopes he had of defending the gold medal he won in 2016.

Quah Ting Wen - Swimming

Swimmer Quah Ting Wen failed to qualify for the 100m freestyle semi-finals after finishing 8th out of 8 in the Women’s 100m Freestyle Heat 4 on Jul 28, with a timing of 56.36.

In the Women’s 50m Freestyle Heats on, Ting Wen finished last in Heat 8 with a timing of 26.16, and 40th position overall among 81 competitors.

Her results mean that she will not advance to the Semi-Final.

Jonathan Chan - Diving

He is set to compete in the Men’s 10m Platform Preliminary on Aug 6.

Freida Lim - Diving

Freida Lim accumulated 215.90 points from five dives in the Women’s 10m Platform Preliminary on Aug 4.

She finished last among 30 competitors and did not qualify for the semi-final.

Tan Sze En - Artistic gymnastics

Tan Sze En, an Olympic debutant, was eliminated from the Games after she passed on competing in two components in the Women’s artistic individual all-around competition of the uneven bars and vault, due to a wrist injury that bothered her since 2020.

She had scored 11.033 for the balance beam and 11.833 floor exercise.

Caroline Chew- Equestrian

After her horse Tribiani was found to be bleeding from the mouth during Jul 25’s Individual Dressage event, Caroline Chew was eliminated from the Olympics.

She was the first local Equestrian to qualify for the Olympic Games.

Shanti Pereira - Athletics

Singapore’s sole representative in Track and Field at the Olympics, Shanti was handed a universality place, also known as a wildcard, issued by World Athletics to nations that do not have any athletes who qualify on merit.

Shanti finished last in her Women’s 200m Round 1 heat on Aug 2, despite clocking a season-best timing of 23.96. She did not advance to the semi-final.

Chantal Liew - Marathon swimming

Chantal Liew finished 23rd out of 25 athletes in the Women’s 10km Marathon Swimming event on Aug 4, with a timing of 2:08.17.9.  She is the first Singaporean to qualify for the Olympics in marathon swimming.


You may like these

Top 10 Reads